| brunetikastefy a întrebat:

Hey,buna TPU!
Va rog frumos, imi puteti spune si mie definitia la forta elastica?

Răspuns Câştigător
| LikeeChocolate a răspuns:

Se numeste forta elastica forta „Fe" proportionala cu valoarea deformatiei ∆l si orientata opus cresterii deformatiei.
Fe= -k ∙∆l unde k= constanta de elasticitate a resortului.
Forta elastica are acelasi punct de aplicatie, aceeasi directie cu forta deformatoare dar sens diferit.Forta elastica depinde de proprietatile elastice ale resortului, de proprietatile materialului din care este construit resortul, dar si de geometria acestuia.Forta elastica este o forta care se opune deformarii corpurilor.

1 răspuns:
| Bibble a răspuns:

Fe (foarta elastica) = K (constanta elastica) x ∆L