| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune va rog ce este forta elastica (amanuntit) si niste exemple concrete?

Răspuns Câştigător
| wizopo2 a răspuns:

Forta elastica = k ori delta L -> formula
k- constanta de elasticitate
delta L - deformatia care este egala cu l finala - l initiala
Este forta ce apare la corpurile deformate elastic, de exemplu arcul( resortul)

7 răspunsuri:
| Zeroosi a răspuns:

Forta elastica, notata, ce apare într-un corp deformat elastic, se opune deformarii, valoarea ei numerica fiind direct proportionala cu deformatia produsa ( alungire/ comprimare)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wizopo2 ti-a raspuns foarte bine si concret

| ŞtefanaTCK a răspuns:

Http://newton.phys.uaic.ro/data/pdf/ELASTIC.pdf

Aici găseşti totul mai detaliat. :)

| Zalier a răspuns:

Rezultatul contactului dintre corpuri poate fi deformarea acestora (efect static). Aceasta deformare poate fi plastica sau elastica. Plastica este atunci cand corpul, dupa ce forta nu mai actioneaza asupra lui, nu mai revine la forma initiala si este elastica, atunci cand corpul revine la forma initiala dupa ce forta nu mai actioneaza asupra lui.
Se numeste forta elastica forta „Fe" proportionala cu valoarea deformatiei ∆l si orientata opus cresterii deformatiei.
Fe= -k ∙∆l unde k= constanta de elasticitate a resortului.
Forta elastica are acelasi punct de aplicatie, aceeasi directie cu forta deformatoare dar sens diferit.Forta elastica depinde de proprietatile elastice ale resortului, de proprietatile materialului din care este construit resortul, dar si de geometria acestuia.Forta elastica este o forta care se opune deformarii corpurilor.

| Bobys a răspuns:

Cartea de fizica iti poate raspunde...

| Lola23 a răspuns (pentru Bobys):

M-as uita dar profesorul meu de fizica a spus asa: cautati forte dar sa nu copiati din manual!