| Etro a întrebat:

Hey. Cam de vreo 3 zile am dureri de cap ieri și azi făcând febra. Azi am stat acasă, mâine as vrea sa merg la școală fiindcă dau un test.
Are ceva dacă ma duc cu febra la școală dar sa nu știe nimeni?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Testele se mai dau... merită să îmbolnăvești colegii și nici tu să nu te poți concentra fiindu-ți rău?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi sa ai covig si sa creezi un focar mare de infectie in clasa la tine?
Anunta ti parintii, mergi si fa un test din ala rapid macar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are, căci îi poți îmbolnăvi și pe alții.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La voi in scoală nu vi se ia temperatura, zilnic? La noi, zilnic, profii și elevii trec printr-un "consult", înainte de a păși în liceu.
Indiferent de răspunsul tău, rămâi acasă. Poți lua legătura cu proful tău, ori cu diriginta și-i spui situația. Nu arde nimic, dacă nu dai un test. Știi sloganul, protejează-te pe tine, și pe alții!

| isemilia a răspuns:

Da, are. Poti sa ai virusul si sa ii imbolnavesti si pe altii. Poti sa iei un test de la farmacie si il faci maine dimineata. Mergi doar la ora respectiva, dai testul si pleci (doar daca este negativ), iar cand simptomele dispar complet mergi la scoala iar. Daca este pozitiv, stai acasa in izolare 14 zile si refaci testul.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Păi ori ai o răceală, ori ai luat covid, că tot e acum pe val. Spune-le părinților, ia-ți un test de la farmacie. De ce să-ți pui colegii în pericol? Chiar și o simplă răceală de e, de ce să le dai și lor?

| CrIsTiNaAlE a răspuns:

Poate ai tras curent sau ai o răceală mai puternică, mergi la medicul de familie, ia o pastila paracetamol, pentru durere și febră, dacă nu spune-i mamei tale ea știe ce să facă