| TheDarkDragon a întrebat:

Sall, sunt racit, tusesc si ma doare pieptul.Am stat acasa ieri si azi, dar tusesc la fel de tare.Eu as crede ca ar trebui sa raman acasa si maine, dar maicamea e o handicapata si nu intelege, ca e virus si ca nu e bine sa merg la scoala.Voi ce credeti, e bine sa merg la scoala, sau nu? Sau cum as putea sa o conving pe maicamea sa stau si maine acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai acasă după ce te vede medicul de familie, mama ta ți-a dat viață, nu este handicapată, învață să o respecți!
Pa, pa.

| KodrutZ a răspuns:

Nici tu si nici maica-ta nu sinteti medici, banuiesc. Mergi la doctor si o sa iti spuna ce si cum, eventual o sa iti dea o scutire pe mai multe zile si un tratament.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Aşa te faci şi cu o "motivare" pe 3-5 zile :))

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Toate cele bune şi multă sănătate.

| TheDarkDragon explică (pentru bursuc001):

laughing mersi, dar nu am cerut tratamente, idealul era sa racesc ca sa nu merg la scoala, deci e bine, dar problema e ca la mine, comenteaza profii daca esti racit si mergi la scoala.

| bursuc001 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cu plăcere!

Mda, fiecare cu ce-l doare rolling on the floor

Oricum, multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ti-e rusine sa o faci pe mama ta handicapata?
De ce nu-ti respecti parintii?
Iti vrea binele, asculta de ea.
Ar trebuisa te vada medicul tau de familie mai intai, te consulta, iti da un tratament, asa vei sta acasa pana cand te vei face bine.
Te pup!

| zuzualina a răspuns:

Ştii ce? Aşa esti tu nu mama ta...
Pentru atata lucru sa stai acasă?!?!

Eu am mers la scoala si cu 39º febra si nu am murit... dovada: scriu unui handicapat care nu stie sa-si respecte mama...

| TheDarkDragon explică (pentru zuzualina):

Pai daca esti proasta si mergi cu febra la scoala, sa primeasca si colegii tai raceala...ce sa iti fac? Mai ales cand toti profii te trimit acasa ca esti racit si mergi la scoala.

| zuzualina a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Daca esti prost...
Cine sa vrea sa se imbolnaveasca mai tare ca sa lipseasca de la școală?

Daca erai la mine la liceu... si daca aduceai scutire cum ca ai stat in spital se uitau profii urat la tine darămite cu o tuse si o durere in gat...

| BlueViP a răspuns:

Asa era si maica-mea. I-a zis si fosta diriga sa ma tina acasa, dar cum s apierd eu ceva de la scoala? Spune-i ca o sa-ti iei zilnic lectiile si du-te la medic. Apropo, maine mergeti la scoala? Nu e ziua profesorilor? Stai acasa!

| kingD0G a răspuns:

Stai acasa pana iti trece si iti iei scutire. Mai intai fa o vizita la medic sa se convinga si poti sta toata saptamana. happy

| AniCasi a răspuns:

In primul rand,ar fi frumos sa nu mai vorbesti asa despre mama ta,iar in al doilea rand,daca e adevarat si te simti atat de rau, cred ca ai dreptate, ar trebui sa ramai acasa, dar asta nu inseamna sa nu faci nimic ca raceala sa treaca. Te sfatuiesc sa bei multe ceaiuri fierbinti, sa inhalezi niste uleiuri aromaterapeutice(cel de la "Fares" "Ulei pentru aromaterapie HAPCIU" e foarte bun). Ai sa vezi ca totul va fi bine! Succes!

| stefydragutzica a răspuns:

Du-te la medicul de familie si el v-a stii cel mai bine. Daca esti racit la plamani iti va da o scutire si ai terminat tot balamucu.Si invata sa-ti respecti mama, ea te iubeste si iti vrea binele happy