| maddy_1722 a întrebat:

Hey! Ce faceti? Auzi am 3 probleme la fizica si nu vrea stiu sa le fac!puppy dog eyesVa cer ajutorul!
Uita-ti problemele:
1. Un mobil se deplaseaza intr-un interval de timp cu viteaza v1=15m/s, iar in urmatorul interval de timp, egal cu cel anterior, cu viteaza de v2=90 km/h.
Care este viteza medie pe intregul parcurs?
2. Un mobil se deplaseaza pe jumatate din distanta de parcurs cu viteza v1=54 km/h, iar pe cealalta jumatate din distanta, cu viteza v2=25m/s.
Care este viteza pe intregul parcurs?
3. Un mobil parcurge distanta in doua localitati A si B:de la A la B, jumatate din durata deplasarii cu viteza v1, iar cealalta jumatate, cu viteza v2; DE la B la A, pe jumatate din distanta parcursa cu v1; iar pe cealalta jumatate din distanta parcursa, cu viteza v2.
a)In care caz viteza medie este mai mare? (Aplicatie numerica v1=4m/s, v2=21, 6km/h)
b) mDaca durata totala a miscari de la A la B este o ora, cat va fi durata toatala a miscari de la B la A?
c)Care este distanta dintre A si B?
Va rog frumos ajutati-ma! Maine ma asculta si nu vreau s aiau vreo nota mica!(o sa o incurc cu parinti si nu ma pricpe cam deloc la fizica).puppy dog eyesDaca ma ajutati dua fundita + rasp folositor+inteligent

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 100 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mada stii formula pnetru v medie? d/delta t

| Metallicaaaa a răspuns:

Chiar de asta am facut eu azi.Esti in clasa a VI?

| wBroscuța a răspuns:

In ce clasa esti? Ca daca esti pe a saptea nu te pot ajutasad