| maddy_1722 a întrebat:

Hey! Ce faceti? Auzi am 3 probleme la fizica si nu vrea stiu sa le fac! puppy dog eyesVa cer ajutorul!

Uita-ti problemele:

1. Un mobil se deplaseaza intr-un interval de timp cu viteaza v1=15m/s, iar in urmatorul interval de timp, egal cu cel anterior, cu viteaza de v2=90 km/h.

Care este viteza medie pe intregul parcurs?

2. Un mobil se deplaseaza pe jumatate din distanta de parcurs cu viteza v1=54 km/h, iar pe cealalta jumatate din distanta, cu viteza v2=25m/s.

Care este viteza pe intregul parcurs?

3. Un mobil parcurge distanta in doua localitati A si B:de la A la B, jumatate din durata deplasarii cu viteza v1, iar cealalta jumatate, cu viteza v2; DE la B la A, pe jumatate din distanta parcursa cu v1; iar pe cealalta jumatate din distanta parcursa, cu viteza v2.

a)In care caz viteza medie este mai mare? (Aplicatie numerica v1=4m/s, v2=21, 6km/h)

b) mDaca durata totala a miscari de la A la B este o ora, cat va fi durata toatala a miscari de la B la A?

c)Care este distanta dintre A si B?

Va rog frumos ajutati-ma! Maine ma asculta si nu vreau s aiau vreo nota mica!(o sa o incurc cu parinti si nu ma pricpe cam deloc la fizica). puppy dog eyesDaca ma ajutati dua fundita + rasp folositor+inteligent

8 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Pb 1. -VITEZA MEDIE= Spatiul total/Timpul total
Timpul total= t + t =2t
Spatiul total=V1 x t + V2 x t =t (V1 +V2)
rezulta: Vm = (V1+V2)/2 =(15m/s+25m/s)/2 = 20m/s
PS-gresita rezolvarea lui @kongeriket

Pb2.-Spatiul total=S + S= 2S
Timpul total=t1+t2= S/v1 + S/v2
Vm=2S/S(1/v1 + 1/v2)= 2v1 v2/(v1+v2)=2x15x25/(15+25)=18, 75m/s (deoarece v1=54km/h=54000m/3600sec=15m/s)

Daca le-ai inteles pe acestea o poti face si pe a treia!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ţi le fac în totalitate dar fiind mai cu dichis îţi dau ideile de bază.
Pentru problema 1 mi-e lene să fac calculul. Dar îl faci tu până ajungi la formula vm=2v1v2/v1+v2 şi apoi înlocuieşti.
La problema 2 e o banală medie aritmetică pentru că distanţele sunt egale şi trebuie doar să transformi din km/h în m/s (totul trebuie să fie în m/s adică în Sistem Internaţional).
Problema 3 pare mai complicată, ia să vedem:
S=vt (Spaţiul=viteza ori timpul)
În cazul tău ai mai întâi timpul constant (la punctul a) iar mai apoi spaţiul e constant(la punctul b)
Viteza medie este mai mare de la B la A. Asta-ţi pot spune sigur. Pentru celelalte, trebuie' să faci tu calculele numerice.
Numai că, din nou, nu uita să converteşti în SI din km/h în m/s.
Hai că nu-s complicate.
Te uiţi în tabel la formule, combini cu ce ţi-am zis eu şi ies sigur.
Succes.

| Vitalie a răspuns:

Oferă şi primeşte ajutor la matematică şi fizică pe www.matefizica.com

| Ady00pk a răspuns:

Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului.

Răspuns utilizator avertizat
| Username404Error a răspuns:

Fa si tu meditatii sau intreaba profesorul sa iti explice mai bine.Este mai bine sa stii tu decat sa-ti spuna altii.

| djicekool a răspuns:

Pune mana si invata!
Eu cred mai repede ca ti-e lene!

| NaieAlexandru a răspuns:

In primul rand invata sa scrii!
In al doilea rand acesta este un site de intrebari si raspunsuri nu sa-ti faca altii tie problemele (fara suparare)!

Daca vrei un site numai pentru temele de acasa te sfatuiesc sa intri pe brainly.ro