| anonim_4396 a întrebat:

Hey.
Eu as vrea sa intru la un profil de științe sociale.
Știu că la Liceul Teoretic "Alexandru Ioan Cuza" din București, sector 3 are de științe sociale.
Dar diriga mi-a zis că este din 2 in 2 doi ani. Adică 2 ani filologie, 2 ani științe sociale.
Vreau sa știu dacă este adevărat și ce profil va fi la anul.
As vrea să-mi răspundă cineva care a fost sau este la acest liceu.
Apropo, ce părere aveți despre profilul științe sociale?
Cum este și la ce se da teza/bac?
As vrea să-mi fac o părere despre acest profil.
Mulțumesc anticipat! happy

5 răspunsuri:
| BOXINLION a răspuns:

Eu sunt la profil uman-stiinte sociale si nu e adevarat, in clasele IX-X, vei face fizica, latina, desen, chimia, muzica, biologia in acei doi ani dupa ce treci in clasa a XI-a, vei face optionale engleza(gramatica)/franceza/romana, depinde...

Si inca o chestie, vei avea cateva obiecte din socio-umane, psihologia, logica, economie, filosofie (nu le stiu mai stiu ordinea)

Tezele si bacul le vei da la romana, engleza, socio-umane (depinde ce materie) si istorie sau geografie (la alegere)

Parerea mea este una mai mult decat buna, am ajuns in clasa a XII-a fara stres... nu am primit multe teme in schimb am avut mult de invatat si citit, mai ales la romana... acum depinde de profesori.

Hope it helps.

| bluelemOnhamOn a răspuns (pentru BOXINLION):

Dar nu dau și bac la mate? M3?

| BOXINLION a răspuns (pentru bluelemOnhamOn):

Nu, nu dai nici teza nici bac la mate.

| bluelemOnhamOn a răspuns (pentru BOXINLION):

Nu cred că înțelegi ce am întrebat. STIINTE SOCIALE. Tot ce spui tu este despre filologie pentru că la FILOLOGIE nu se da bac la mate. la STIINTE SOCIALE se da bac la mate M3.

| BOXINLION a răspuns (pentru bluelemOnhamOn):

-_-