| CastiCuMicrofon a întrebat:

Hey!
Imi puteti da o definitie simpla pentru turism? Adica nu as vrea sa mi-o dati pe cea din dex sau de pe wikipedia, ci una formulata diferit, cuvinte simple sau... sa nu se asemene cu celelalte (sa nu sune stiintific, ci cam cum ar descrie-o un copil mic, cum ar vedea el lucrurile). Am nevoie cat mai repede
Funda!

Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Iesire intr-un decor in care te simti bine pentru ca esti inconjurat de locuri minunate si simti ca viata poate fi si frumoasa daca stii sa traiesti clipa. N-am pus in calcul banii, aia sunt o alta poveste.

2 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Turimul reprezinta acea activitate prin care se obtine un profit de pe urma cazarii, alimentatiei si recreerii turistilor.

| Sfetnicul a răspuns:

Turismul este o activitate de recreere și culturalizare.