| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume. Stiti cumva ce diferente sa dau daca as vrea sa ma transfer de la filologie la stiinte sociale?

1 răspuns:
| nutuxcristian a răspuns:

Depinde de aspiratiile tale;
La filologie inveti literatura si limbi straine, drept urmare poti profesa intr-un mediu bilingv.
La stiinte sociale, poti practica jurnalismul in mare parte.
De la ambele profile te poti duce in Facultati/ Universitati/ Scoli Europene, de studii superioare, de administratie, de relatii europene etc.
Ca o concluzie, eu as merge pe filologie (filologie-bilingv daca vrei), pentru ca stiintele sociale sunt, cred eu in proportie de 90%, un profil cu frecventa redusa.