| Monyyyyy a întrebat:

Hey, oare are ceva dacă pentru licența ma folosesc de un program pentru parafrazare? Mai rescriu și eu dar am auzit ca mulți se ajuta de alea.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna. Da, pot exista consecinte neplacute. Profesorii mei mi-au spus sa nu folosesc astfel de programe, fiindca iti pot retine textul si va aparea apoi ca fiind plagiat de pe internet.Valabil si pentru softurile de detectare plagiat tot de pe internet. Daca vrei sa verifici copiaza doar fragmente mici si cauta site care scrie clar ca nu iti retine datele.

Concentreaza-te, pune-ti mintea la contributie si seteaza un program zilnic in care ai ore de scris, plus un anumit numar de pagini pe zi. Iti va fi mult mai usor. Licenta e relativ usor de scris pe langa dizertatie sau doctorat. Succes.

| UserRo10 a răspuns:

Buna. Depinde de ce soft foloseste universitatea ta. Noua coordonatorul ne spunea sa traducem manual din alte limbi si sa nu folosim decat foarte foarte putin translate si a mai facut o referire la aceste programe de parafrazare, dar nu se prea foloseau atunci.