| GladiatoruLValy a întrebat:

Hey, salut TPU am o intrebare...In Marea Neagra sunt rechini?

Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Da!
Rechinul din Marea Neagra este de talie mica in comparatie cu rechinii oceanici, care ating lungimea de 5-7 m. De retinut este faptul ca dimensiunile la care ajung masculii (pina la 1, 50 m) sunt mai mici decit cele ale femelelor cu 20-30 cm, greutatea exemplarelor oscilind intre 6 si 13 kg. In coloratia corpului predomina nuanta cenusie-albastruie, spatele si partile laterale fiind pigmentate cu un numar variabil de pete albastrui sau albe. Pe burta are culoarea alba-galbuie. Acest temut dusman al cardurilor de hamsii, al guvizilor, al scrumbiilor albastre si al altor pesti marini de talie mica este un solitar convins.Numai in vremea imperecherii (este ovovivipar ), care coincide cu sfirsitul lunii februarie, se reuneste in grupuri cu un numar restrins de indivizi� Locurile lui de din apele Marii Negre, unde este semnalat, obisnuit, in intervalul martie-iunie si octombrie-noiembrie, sunt situate in larg, la 50-90 m adincime. Dupa 8-9 luni de la imperechere, femelele nasc pui care au o lungime de 25-30 cm. Pescuitul rechinilor se face cu paragate (siruri de cirlige cu nada ) si numai rareori ajung in plasele de calcan sau in talian. Carnea de rechin se consuma, dar este aspra si lipsita de grasimi. In schimb pielea lui lucioasa, cu solzi marunti, bine tabacita serveste la confectionarea diferitelor obiecte de marochinarie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu,categoric.Daca erau pana acum, vedeai la tv de oameni mancati de rechinilaughing

| AvramescuMarius1994 a răspuns:

Salut, da sunt rechini in marea neagra dar nu cred ca intrebarea are rost deoarece exista site-uri precum wikipedia sau pur si simplu dai search pe google...

| Yahoo965 a răspuns:

Da, este rechinul câinele-de-mare.