| SexyBlue a întrebat:

Sunt rechini in Marea Neagra?

Răspuns Câştigător
| MălinaSophy a răspuns:

Dap...Exista da nu sunt foarte mari:Rechinul din Marea Neagra este de talie mica in comparatie cu rechinii oceanici, care ating lungimea de 5-7 m. De retinut este faptul ca dimensiunile la care ajung masculii sunt mai mici decat cele ale femelelor cu 20-30 cm, greutatea exemplarelor oscilind intre 6 si 13 kg. In coloratia corpului predomina nuanta cenusie-albastruie, spatele si partile laterale fiind pigmentate cu un numar variabil de pete albastrui sau albe. Pe burta are culoarea alba-galbuie. Acest temut dusman al cardurilor de hamsii, al guvizilor, al scrumbiilor albastre si al altor pesti marini de talie mica este un solitar convins.Numai in vremea imperecherii (este ovovivipar), care coincide cu sfarsitul lunii februarie, se reuneste in grupuri cu un numar restrins de indivizi. Locurile lui din apele Marii Negre, unde este semnalat, obisnuit, in intervalul martie-iunie si octombrie-noiembrie, sunt situate in larg, la 50-90 m adancime. Dupa 8-9 luni de la imperechere, femelele nasc pui care au o lungime de 25-30 cm.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de aia mari, mari, mari cum vezi pe la tele si nu sunt pe malul apei, ci in larg.

Răspuns utilizator avertizat
| yo547 a răspuns:

Da.

| cristina10cris a răspuns:

Da sunt.

| claudiaflw a răspuns:

Nu.prea

| Alicia15 a răspuns:

Da, da sunt.

| Acoco a răspuns:

Da! Sunt mici dar infonsivi. Traiesc in largul marii.

| Stan_Luis_1994 a răspuns:

Da, sunt!

| Stan_Luis_1994 a răspuns:

Da, sunt!