| IonutPopa a întrebat:

Am o intrebare, stie careva care este diferenta dintre medic neuro-psihiatru si medic psihiatru?

Răspuns Câştigător
| TheWhiteDemons a răspuns:

Sall.Pai dif. este ca medicul psihiatru studiază mecanismele apariţiei, diagnosticul şi tratamentul tulburărilor mentale. Medicul psihiatru poate consulta persoane cu sănătate mintală atât sănătoasă cât şi bolnavă, prescrie medicamente, examinarea pacienţilor pentru a determina gradul de sănătate şi a capacităţii mentale, pe cand neuro-psihiatru se ocupa de tratarea bolilor sistemului nervos. Sistemul nervos cuprinde sistemul nervos central si cel periferic. Acest ansamblu complex implica si maduva spinarii si creierul.

Diverse boli, tulburari, leziuni ce implica sistemul nervos necesita tratamentul unui neurolog.In final psihiatru vindeca ranile mintale, daca esti nebun sau nu sau ce probleme ai, pe cand neuro-psihiatrul trateaza bolile sistemului nervos