| sweatnees a întrebat:

ce diferenta e intre psihoterapeut si medic psihiatru?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Primul este un fel de confident, caruia te adresezi atunci cand vrei sa-ti lamuresti anumite stari, care nu ti se par in regula si care te poate indruma asupra modului in care poti aborda anumite situatii.Te poate ajuta prin anumite metode sa-ti gasesti un anumit echilibru.Al doilea deja intervine in cazul in care este vorba de o trauma care afecteaza comportamentul, starea sanatatii...

1 răspuns:
| diaac a răspuns:

Stiu ca raspunsul vine tarziu, dar vad ca ai primit un singur raspuns...

Un psihoterapeut este un specialist (psiholog, psihiatru etc) care a facut o specializare in psihoterapie. Psihoterapeutul te ajuta sa faci schimbari profunde la nivelul personalitatii prin tehnici care includ dialogul si uneori tehnici de lucru cu arta sau cu corpul, in functie de scoala urmata de terapeut. Psihoterapeutul nu pune un diagnostic (oficial cel putin) si nu poate prescrie medicamente (poate face lucrurile astea daca este si psihiatru, dar majoritatea psihoterapeutilor la noi sunt psihologi).

Psihiatrul este un medic cu specializarea psihiatrie. Se ocupa de tulburarile psihice, cu alte cuvinte intervine in cazuri de boala psihica (spre deosebire de psihoterapeut care poate lucra si cu clienti care au dificultati dar nu de nivel clinic). Psihiatrii pot face tot ce face orice medic: sa puna diagnostic in aria lor de specializare, sa prescrie medicamente, sa te interneze in spital daca este necesar.