| lor3nutza a întrebat:

am o problema la romana in propozitia: Copilul acesta citeste. acesta este atribut pronominal apozitional? sau daca nu ce este?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| AndraBlue14 a răspuns:

Atribut adjectival pronominal demonstrativ.

5 răspunsuri:
| dendendenis a răspuns:

ESte atribut pronominal demonstrativ de apropiere si atat. Funda?

| 12AA a răspuns:

Cred ca e decat atribut pronominal... apozitioanal nu cred

| Valy097 a răspuns:

Pai cred ca ii A.adj exprimat prin adj.pron.dem. de apropriere

| MaduP a răspuns:

Eu stiu de 2 tipuri de atribute pronominale: prepozitionale si genitivale, iar in cazul tau nu este unul dintre ele. asa ca ramane simplu: atribut pronominal.

| DumitrescuMicky a răspuns:

Nu este atribut apozitional fiindca nu este separat de virgule de restul propozitiei (Ar fi trebuit sa fie asa: "Copilul, acesta, citeste.") Nu este nici atribut adjectival fiindca nu se acorda in gen numar si caz cu substantivul "copilul"(Ar fi trebuit sa fie asa : "Acest copil citeste.") In schimb, este atribut pronominal demonstrativ. Asa este si nu altcumva.