| Fluture a întrebat:

Care e diferenta dintre atribut adjectival si atribut pronominal?

Răspuns Câştigător
| AnonimNoName a răspuns:

Haii ca iti spun eu kiss
deci... Prietenii mei sunt afara - "mei" este atribut adjectival pentru ca se acorda in gen, nr si caz cu substantivul "Prietenii". NU poti sa pui intrebarea "a cui prieteni?" ca nu este corect!
iar... Ai mei citesc o carte - "ai mei" este atribut pronominal pentru ca nu se acora cu nici un substantiv

deci asa trebuie sa o iei... daca se acorda in gen, nr si caz cu substantivul e atribut adjectival, iar daca nu, e pronominal

o mica exceptie este la pronumele "alor mei/tai/nostri/vostrii" - Parintii alor mei merg in excursie - pui intrebarea "a cui parinti?" si raspunsul este "alor mei", aici este in caz G si este atribut pronominal (tot timpul este atr pronominal "alor mei/tai/nostri/vostrii")

fundabatting eyelashes? daca ti-am fost de ajutor kiss

| IQ a răspuns (pentru AnonimNoName):

Bravo! Frumos explicat!

6 răspunsuri:
| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Pai, din moment ce habar n-are, nu se poate numi "profesor". ea a fost angajata ca sa dea informatii nu sa primeasca...dar iti explix eu. can zici: Fata frumoasa scrie- frumoasa= at. adj, iar cand zici: Notele lui sunt bune - lui= at. pron., pentru ca ii pronume, iar celalalt pentru. ca ii adjectiv... baftawinking

| DeeaLove08 a răspuns:

Atributul adjectival este exprimat printr-un adjectiv, iar cel pronominal printr-un pronume.
exemplu:
Floarea colorata este a mea.
colorata=atribut adjectival exprimat prin adjectivul "colorata"
Fata aceea a castigat concursul.
aceea=atribut pronominal exprimat prin pronume demonstrativ de departare(aceea)

| Cristian3 a răspuns:

Functia de atribut adjectival o are adjectivul si
functia de atribut pronominal o are pronumele!

| AnonimNoName a răspuns:

Stai sa-ti spunn si pronumele demonstrativ si posesiv poate fi atr adj

ti-am dat si ex: Prietenii mei sunt afara. - "mei" e atr adj pentru ca se acorda in gen, nr si caz cu substantivul "prietenii"

astea le stiu foarte bine am si dat test din elewinking

daca vreii asculti sfatul meu de mai sus, iar daca nu nu...

nu numai adjectivul poate fi atribut adjectival oh go on

stiu perfect chestiile astea

| Irinuk_Irina_1992 a răspuns:

Atunci de ce s-a mai facut profesoara?laughing:]]