| denideni2000 a întrebat:

Hey TPU!
Am si eu nevoie de ajutor cu o problema de mate, nu e pentru tema, ma pregatesc pentru un concurs si lucrez exercitii.
Cum rezolv problema aceasta la nivel de clasa a cincea?

Cinci carti si 3 caiete costa 580.000 lei, iar trei carti si 5 caiete costa 460.000 lei. Cate carti si cate caiete se pot cumpara de 815.000 lei, daca s-au cumparat 13 bucati?

si problema 2:

Un baiat are acum 15 ani, iar mama sa are 39 ani.Scrieti in cifre romane anul in care mama baiatului aveavarsta de 5 ori mai mare decat varssta fiului.

Dau funda daca ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

Doar la a doua problema stiu sa te ajut.Deci,daca scadem din varsta mamei varsta fiului obtinem : 39-15=24.Asta inseamna ca mama si-a nascut copilul la 24 de ani.Cand copilul avea 6 ani, mama sa avea 30 de ani (24+6) care este exact 6*5 ( * este inmultire happy ) Deci 30 de ani, cu cifre romane scris XXX este varsta cand mama are de 5 ori varsta copilului.

| denideni2000 explică (pentru BluishAngel):

Msssssssssssss

| denideni2000 explică (pentru BluishAngel):

Dar de unde l-ai aflat pe 6?

| BluishAngel a răspuns (pentru denideni2000):

Practic nu l-am aflat, l-am ales aleatoriu dintre primele cifre ce indica anii copilului.De exemplu daca luam 1, dupa ce ne spune problema ar fi insemnat ca mama ar avea 5 ani(de 5 ori varsta copilului)si practic si teoretic imposibil deoarece dupa ce am aflat noi, la nasterea copilului mama avea 24 de ani.De asemenea daca luam 2, ar inseamna ca mama ar avea 10 ani si tot asa pana cand am ajuns la numarul de care am avut nevoie, acesta fiind 6. Explicatia o ai la raspunsul meu anterior happy Sper ca ai inteles.Pur si simplu am luat numerele pe rand pentru a vedea care reprezinta varsta mamei din acea perioada inmultita cu cinci.

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Le faci cu un sistem.notezi caiete cu c mic si carti cu c mare.iese asa:5C+3c=580 000 si 3C+5c=460 000.inmultesti pe primul cu -3 si se reduc C, adica cartile.vine:-4c=-1 240 000+460 000=>-4c=780=>c=-780 000:-4.de aici rezulta c=195 000 lei.inlocuiesti in prima ecuatie:5C+3*195 000=580 000.

| denideni2000 explică (pentru Nastia):

Cu minus 3?

| Nastia a răspuns (pentru denideni2000):

Cred.m-am pierdut.fa-o tu pe hartie si vezi ce iese. spor!

| denideni2000 explică (pentru Nastia):

Nu stiu metoda asta, dar mersi oricum