| Alexandra_Ilie_1992 a întrebat:

Cel mai bun raspuns primeste funda. Deci eu sunt clasa a VI a si am participat de curand la concursul national de biologie George Emil Palade. Asi dori sa stiu daca in afara de acest concurs mai exista si altele la biologie. Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| DeliaCute a răspuns:

Draga mea, am fost si eu. O mare prostie si o mare greseala acest concurs care i-au ridicat in slavi pe cei de la marile licee a caror profesori aveau subiectele,iar pe restul i-au desconsiderat si au facut corectari complet aiurea, nu au dat nici macar dreptul la contestatie. Am tocit toata materia pana la pasari, pentru ce? Ca sa fiu defavorizata! Daca totusi doresti, anul acesta nu se mai organizeaza, insa anul viitor te poti pregati pentru olimpiada. Funda?

| alessia5158 a răspuns (pentru DeliaCute):

Elevii care invata mecanic(tocesc) nu au sorti de izbanda la niciun un concurs. Toti acesti invinsi,pentru a-si salva "onoarea", isi scuza esecul dand vina pe altii /altele.Tu, tocmai ai facut-o ---nu tu porti vina, ci concursul care, dupa spusele tale, este "o mare prostie si o mare greseala "!

4 răspunsuri:
| DeliaCute a răspuns:

Alessia,eu sunt olimpica la limba romana si matematica, am fost cel putin la 10 concursuri si stiu, imi dau seama cand intr-adevar am gresit, insa am invatat 2 luni intregi ca sa am reusita la acest concurs. A fost o adevarata mizerie, mai ales la Iasi de unde sunt eu si crede-ma ca stiu ce vorbesc avand in vedere ca am indraznit sa intervin cu o asemenea afirmatie. S-au primit puncte in plus, cu diferente intre scoli! Tu nu ai participat, asa ca nu cred ca stii despre ce scandal e vorba. Oricum, dupa cum a zis si Alexandra faptul e consumat, bine ca anul viitor nu vei mai avea parte de acest concurs, deoarece este doar pentru clasele a cincea si a sasea. Sper ca v-am lamurit! Numai bine!

| Bogdan355 a răspuns:

Da este și de română.
Funda?

| Alexandra_Ilie_1992 explică:

Poate ca nu a fost tocmai corect dar sa fiu sincera nici nu mai conteaza. Faptul este deja consumat si nu ne mai putem ascunde in spatele unor cuvinte. Mai exista o sansa si la anul. Nu cred ca profesorii ( cel putin din prahova ) au avut subiectele, in liceul meu s-a organizat acest concurs si din curiozitate m-am uitat sa vad ce licee predomina. Am descoperit ca multe comune de care sa fiu sincera nu am auzit au intrecut unele dintre,, marile licee,, exista si exemple care contesta regula