| obsesion15 a întrebat:

Am un frate mai mic care nu prea stie biologie. Din pacate, nimeni in familie nu are multe tangente cu acest subiect, de aceea va rog sa imi raspundeti la o serie de intrebari. Vreau sa mentionez ca nu este o tema data de la scoala, ci un plan de recapitulare pentru testul intial.Acum intrebarile:
1. Ce este celula si care sunt componentele acesteia?
2.Numiti tipurile de tesuturi si precizati unde sunt localizate in general.
3. Ce este un regn si care sunt acestea?
4. Din ce este compus cariotipul uman?
5.Subliniati maladiile genetice metabolice!
- sindromul Edwards, diabetul zaharat, polidactilia, sindromul Turner, hemocromatoza, hemofilia, daltonismul, galactozemia, fenilcetonuria, talasemia.
6. Ce clase de vietuitoare cuprind urmatoarele vertebrate?
7. Enumerati fazele mitozei, precizati importanta acestei diviziuni si numiti un component celular implicat in diviziunea celulara.
8. O bacterie se divide la 20 de minute in conditii prielnice, stabiliti numarul de bacterii care se formeaza intr-o ora pornind de la o singura bacterie, precum si numarul total de cromozomi din aceste celule.
9. Ce grupe de sange pot avea copiii unei familii in care mama are grupa AII homozigot iar tata BIII heterozigot ?

Multumesc anticipat. Dau funda.
P. S. Nu vreau raspunsuri deplasate, de genul "fa'ti tema in alta parte"!
O zi buna!

9 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Putem face schimb? Iti dau eu funda daca-ti faci singura tema!

| isis5001 a răspuns:

Ce clasa este fratele tau? eu te pot ajuta ca abia am dat bacul la bio dar trebuie sa stiu anumite detalii. de ex celula vegetala si cea animala au diferite componente, la fel si tipurile de tesuturi sunt diferite in facut de vegetal sau animal.

| isis5001 a răspuns:

INTREBAREA 4 Organismul uman are 23 perechi de cromozomi : 22 autozomi si doi cromosomi sexuali (la femei 22+XX, la barbate 22 + XY). Fiecare celula din organism poseda deci 46 cromozomi cu exceptia celulelor sexuale (ovul/spermatozoid) care au jumatate din setul cromosomial (ovulul: 22 +X, spermatozoidul: 22+X sau 22+Y).

| isis5001 a răspuns:

3. Regnul reprezintă cea mai îaltă categorie sistematică folosită pentru a clasifica organismele. TIPURI
Regnul Animalia
Regnul Plantae
Regnul Fungi
Regnul Monera
Regnul Procariota

| isis5001 a răspuns:

9. raspuns ABIV SAU A II heterozigot

| isis5001 a răspuns:

Intrebarea 6 e incompleta.
La 8 este diviziune meiotica sau mitotica? Nu pot rezolva daca nu stiu asta.

| isis5001 a răspuns:

La 5 nu stiu exact. Restul ti le copiez maine din carte, numai sa imi spui pentru ce cls.

| Rosaria a răspuns:

In ce clasa spuneai ca e? Pentru ca eu nu pot raspunde decat la prima fara sa incep sa sap dupa batranele mele caiete. La 1. e "unitatea structurala, functionala si genetica a materiei vii. Cmponentele: Membrana celulara, perete celular, citoplasma, nucleu, vacuole, si organite celulare, care pot fi comune, partial comune sau specifice.". In rest, sper sa te poata ajuta altii, ca eu am dat in balba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce ai specificat ca nu vrei raspunsuri deplasate gen "||=||=" daca ai specificat deja ca nu e tema? Sau nu esti nici tu sigura?
In fine, daca nu e tema sper sa gasesti raspunsuri care sa iti placa! Dar sa nu revii pe timpul scolii cu prostii!
Bye!winking