| Kristinukk a întrebat:

Hei! Cei care se pricep la bio ( cls a9-a) : O celulă cu 2n=16 cromozomi intră în diviziune formând celule cu acelaşi număr de cromozomi. Arătaţi:
a) tipul de diviziune prin care trece această celulă;
b) nr. de celule formate după 4 diviziuni;
c) nr de cromozomi din celule formate după 2 diviziuni;
d) numărul de cromatide din celule aflate în anafaza cele-i de-a 2-a diviziuni;
e) durata necesară pentru obţinerea a patru celule dacă interfaza este de 3h iar diviziunea 30 min.

Prezentaţi raţionamentul rezolvării problemei.

Formulă: număr de celule = 2n,
n = nr de diviziuni
Ma astept ca cineva sa comenteze ca e tema sau nu stiu ce... ...multumesc celor care vor sa ma ajute, iar pentru ceilalti daca nu stiti despre ce e vorba va rog sa nu comentati!

1 răspuns:
| denice1803 a răspuns:

Pot sa te ajut doar spunandu-ti ca este vorba de mitoza si trebuia sa te ajuti de cele 4 faze ale mitozei: profaza, metafaza, anafaza si telofaza.