Întrebare recomandată | Michaela89 a întrebat:

As vrea sa urmez Facultatea de Istorie,dar observ ca nu prea ai ce face cu ea in tara. De asemenea,limbile straine sunt o alta pasiune a mea. Chiar nu stiu ce as putea deveni, nu vreau sa dau istoria la o parte..As avea vreo sansa sa devin profesoara de istorie in Anglia,de exemplu, si apoi sa ma intorc si sa profesez aici?

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, mergi in Anglia, acolo iti faci facultatea, iti obtii diploma si apoi revii in tara. Diploma iti va fi usor recunoscuta aici.

| missandrab a răspuns:

Salut! Eu fac Istorie la UAIC la Iasi. Ce pot sa-ti spun? Limbile straine sunt un mare avantaj pe oriunde in lume, doar ca pentru a ajunge sa predai in Anglia cred ca sigur ti se va cere certificatul lingvistic. Facand Istorie, nu poti deveni doar profesor. Si istoria are mai multe specializari, eu fac istorie pură, dar mai e: arheologie, istoria artei si altele... Eu imi doresc un master in Stiinte Politice, de ex. Si daca ar fi sa ajung la catedra, as mai face si Geografia.