| Justmeandmysmile a întrebat:

cam cat de grea este materia la un liceu, profil mate-info?

Răspuns Câştigător
| Alecsa11 a răspuns:

Nu este grea, dar se axeaza mai mult pe matematica si informatica In rest materiile difera de la an la an, adica un an faci logica, apoi economie, psihologie, filosofie, pentru ca alea nu sunt de profil real. Lb si lit romana este de 3-4 ori pe saptamana, limbile straine de 2 ori iar restul cate o data (adica chimie, geografie, istorie, biologie etc.) In rest vor fii materii optionale pe care le veti alege voi (4 la numar). Nu este greu daca te obisnuiesti cu 5 ore de matematica pe saptamana si 4 de informatica.

2 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Daca inveti nu este grea. Este adevarat ca materia este putin mai dificila decat la celelalte profile, dar daca inveti nu o sa ai probleme.

| Phaey a răspuns:

Sunt la bio-chimie, dar sper sa asculti laughing Trunchiul didactic este comun in clasa a 9-a si a 10-a. Pai. Nu este chiar foarte greu. O sa ai batai de cap cu informatica, matematica, chimia, biologia si fizica. Altfel spus, materiile de profil. Dai teza la romana, mate, informatica si un obiect, la alegere, dintre biologie, fizica si chimie. In orice caz, va fi mult mai usor decat la profilele UMAN, unde ai enspe limbi straine, plus latina, care te omoara cu zile. Daca vrei un job in domeniul medicinei, bio-chimie, cel mai indicat. De asemenea, te poti indrepta si catre chestii eco/ legate de mediu. Cauta mai multe detalii pe Google. De la mate-info poti sa pleci inspre automatica sau contabilitate. De la REAL poti sa pleci aproape oriunde, ai o multime de optiuni. Acum e la latitudinea ta ce alegi sa faci ^_~