| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt la liceu pe biochimie, la ce materii trebuie sa dau examen de bacalaureat? big grin Fundita

Răspuns Câştigător
| blitzenn21 a răspuns:

Romana, Matematica, o limba straina, o materie din aria curiculara (Biologie, Chimie, Fizica - asta e la alegere) si o materie din extracuriculara (restul materiilor tot la alegere)

| Annasandra a răspuns (pentru blitzenn21):

Mersi, si am un prieten care este la filologie. El la ce ar trebui sa dea?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dă examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenei lingvistice într-o limba de circulaie internaionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenelor digitale".

NU există specializare de "biochimie"!

Cel mai probabil, eşti la specializarea "Tehnician chimist de laborator" happy

Tu dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul anterior...

Toate cele bune.

| Annasandra a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru Annasandra):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.