| alice.twilight a întrebat:

Hey TPU-istilorhappy pentru la ora de rom trebuia sa facem un catren(strofa cu patru versuri) cu tema,, Sanatos deci fericit" si eu am facut:
Fericit de vrei sa fii sanatate-i esentiala,
Ea-i ca o floare minunata,
De-o neglijesti se ofileste,
Si fericirea te paraseste.
Va place? e prima mea poezie pe care o scriu si ...nu stiu daca le va placea si celorlaltibig grin Altei idei de poezie?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este stangace, nu prea cunosti regulile poeziei cu rima, dar ai timp sa inveti.Fii atenta:se spune NEGLIJEZI.

| Doddel a răspuns:

E frumoasa, bravo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea corecta in doua locuri:
"sanatatea-i esentiala,
ca o floare minunata,
de-o neglijezi se ofileste,
si fericirea te paraseste."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu si la obiect
fa corectura cum ti s-a recomandat
faina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mira are dreptate! ai probleme cu ortografia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu particip la un concurs si trebuie sa facem un catren si nu stiu nu gasesc rime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rsgyiksof hgyv

| LaraTM a răspuns:

Este frumoasa dar... cam nemuzicala ca sa zic asa. Sfatul meu este sa incerci sa potrivesti numarul de siabe de la versuri.
Inceputul ar putea fi ceva de genul:
Sanatos de vrei sa fi
Minunat vei inflorii!