| Panteraa a întrebat:

Ma framanta de mult acest gand. Ce poti face/la ce facultate poti ajunge cu profilul stiinte sociale? Sunt abia a IX-a, dar vreau ca pana in clasa a XII-a sa fiu sigura unde vreau sa ajung. Dupa aproape un an mi-am dat seama ca am facut alegerea cea mai buna cu acest profil. De aceea si mai incolo vreau sa fiu tot la fel de multumita cu ceea ce aleg. Vreau si eu ceva ideii de faculati care te pregatesc pentru ceva de viitor. Stiu ca prima facultate care o sa o amintiti este cea de drept. Eram concvinsa 100% ca asta vreau sa fac in viata, sa ajung avocata/judecatoare etc. toate meseriile ce tin de acest domeniu, dar am fost total descurajata ca nu pot ajunge unde vreau deoarece nu am bani sa dau sa intru pe postul care trebuie, mi se spunea tot ca doar unul din 10 ajunge sa profeseze si nu am rude in familie care sa fie implicate in acest domeniu ca sa ma poata baga si pe mine. Acum chiar nu stiu ce mai vreau. Ma gandeam la o cariera de politista, dar nu ma atrege in totalitate si decat sa imi para rau mai tarziu mai bine sa fiu sigura de ceea ce aleg. Chiar as vrea sa aud si ideile voastre. Dau funda. Scuze ca a fost mult de citit.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Site-ul iti poate fi de ajutor:http://www.go.ise.ro/

| Mihaela1964 a răspuns:

ASE-ul, Limbi straine, Jurnalism.