| Ady9658 a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare suna ciudat dar e doar o curiozitate de a mea.
Daca expresia "in fiecare zi" poate fi inlocuita de cuvantul "zilnic", atunci expresia "in fiecare noapte" de ce cuvant poate fi inlocuita?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Cuvântul "zi" poate avea două sensuri:

1) interval de timp de 24 de ore, corespunzător unei rotații a Pământului în jurul axei sale. În acest sens, cuvântul "zi" cuprinde și perioada nopții

2) Interval de timp cuprins între răsăritul și apusul Soarelui, timpul cât Soarele rămâne deasupra orizontului. Numai în acest al doilea sens, cuvântul zi are antonimul "noapte"

Cuvantul "zilnic" derivă din primul sens al cuvântului (adică perioadă de 24 de ore), nu din cel de al doilea (adică antonimul "nopții"). În concluzie, nu are niciun corespondent care să însemne "în fiecare noapte", pentru că "zilnic" se poate folosi și pentru a descrie frecvența unor evenimente care au loc noaptea

Expresia "Lucrez zilnic în tura de noapte" este corectă.

| Ady9658 explică (pentru johnnny123):

Multumesc ca m-ai lamurit!

1 răspuns: