| obsesion15 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si dupa cum se stie, voi intra la liceul pe baza notele de la Evaluare Nationala si media din clasele 5-8.As vrea ca cei de anul trecut care au dat tot Evaluarea Nationala sa-mi explice etape intrarii liceu.(cand primesc fisa cu mediile la fiecare profil din anul precedent, cand pot sa ma inscriu la liceu cu dosarul, daca pot sa intru in a 3a clasa de mate-info desi e posibil ca, calculatorul sa ma distribuie in prima deoarece am media peste 9, 90.etc.). Multumesc.

2 răspunsuri:
| dany3la a răspuns:

Aproape de incheierea clase a VIII-a o sa primesti o carte cu toate liceele si mediile cu care poti sa intrii.Din acelea trebiue sa alegi minim 10 licee la care vrei tu sa mergi, iar in vacanta (iunie) o sa te duci la scoala sa faci fisa de inscriere iar calculatorul o sa aleaga un liceu pentru tine(nu o sa te duci la un liceu care nu era pe lista cu cele 10 pe care le-ai ales).In iulie se va da pe net rezultatele iar pe urma o sa mergi la liceul la care ai fost aleasa sa te inscrii(ps.cand te inscrii trebuie sa duci si fisa medicala pe care o vei primii de la scoala). Mult Noroc

Eu am facut o lista cu cele 10 licee iar am fost aleasa la liceul pe care l-am pus primul.
Daca ai media 9, 90 este 100% sigur ca vei merge la clasa de mate-info.
Anul trecut, o fata de la noi de la scoala a avut media 8, 9si ceva si a intrat la mate-info.
FUNDA

| sweet11 a răspuns:

Buna.deci. iti da o revista de la scoala unde ai iecare liceu cu profilele din acel lice.si dupa fiecare profil scrie un cod.
tu cand conpletezi acea fisa. trebuie sa introduci codul din dreptul fiecarui frofi al liceului la care vre4i ( de preferinta incepe cu liceele mai bune sh trecele printre ultimele pe cele mai proaste). dupa care trrece o perioada si la sfarsitu lunii iunie. vor aparea rezultatele pe net. unde ai intrat. atunci te duci la scoala generala unde ai invatat iei "dosarul" (care sunt de fapt 3 foi sh 2 adeverinte) si mergi la liceul la care ai intrat. parca era de pe 1 iulie pan p 10 parca. si dupa gata. sper ca ti'am fost de folos