| Tobis a întrebat:

Hey TPU, sunt elev în clasa a 9-a și chiar îmi doresc să iau bursă de olimpic anul viitor pentru a avea mai mulți bani la școală. Care credeți voi că sunt cele mai ușoare olimpiade la care aș putea participa?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, daca te axezi pe olimpiade usoare, atunci uita de bursa de merit, ca nu exista asa ceva.
Pentru a ajunge olimpic national sau international, este extrem de multa munca si sute de ore de invatat, deci esti dispus sa inveti ca sa ajungi olimpic, sau doar pretinzi?

Cele mai bune olimpiade sunt la: matematica, fizica, chimie si IT cu sanse sa poti merge la nivel national si international.
Cele de la istorie si geografie sunt doar locale si nationale, fara sanse mari de castig.

| johnnny123 a răspuns:

Tu așa crezi că ajungi olimpic, întrebând "care sunt cele mai ușoare olimpiade la care aș putea participa"?

Nu există olimpiade "ușoare". Prin definiție, olimpiada se adresează elevilor de elită, nu oricui vrea "mai mulți bani".

Deci, ești sclipitor la vreo materie? Dacă da, atunci la materia aia trebuie să mergi la olimpiadă. Dacă nu, atunci nu ai ce căuta la olimpiadă.