| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Universitatea Harvard? Daca as participa la olimpiade si as obtine rezultate foarte bune la scoala credeti ca e destul pentru a putea intra acolo? Aveti prieteni care sunt acolo?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta unui elev de al sotului meu. Iti cer sa fii intr-un liceu foarte bun, in care ai intrat cu o medie marisoara (peste 9, 70) si in care ultima medie de intrare e decenta (peste 8-8, 50). Sa ai medii anuale peste 9, 70 sau 9, 80, sa ai medie la bac peste 9, 50, fara sa ai vreo nota la bac sub 9, sa ai macar un premiu national la o olimpiada si sa fi participat, in fiecare an de liceu, la faza nationala a unei olimpiade, de dorit un domeniu inrudit cu cel pe care vrei sa il studiezi. Participarile la olimpiade internationale pot fi cerute in domeniile considerate grele (medicina, drept) cu concurenta mare. Dar se poate.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E doar 20% din ce ai nevoie, chiar mai puțin.
Recomandări de la profesori, teste de limba, dosar, interviu...

| Plato a răspuns:

Poti face orice, nu te limita.

| Anonimaaaaaaaaa1 a răspuns:

In alte tari trebuie sa ai un dosar cu foarte multe activitati cum este voluntariat si lucruri facute in liceu cum ar fi ERASMUS proiectul prin care daca stii engleza te duci in alta tara, daca accepti si ca alt copil vine la tine...se face in liceul meu si am ocazia sa particip