| Cynthia13 a întrebat:

Trebuie sa fac un referat la chimie despre metale sau nemetale.Ok.Stiu ce trebuie sa fac, dar doamna ne-a zis sa scriem la inceput de ce am ales sa scriem despre metale/nemetale. Ce doamne sa scriu? Eu sa scriu despre metale.Are careva vreo idee? Ce sa scriu? Funda pentru cel mai bun raspuns.PS:Nu doresc raspunsuri de genu:,, Am ales metalele deoarece sunt minunate".happy

Răspuns Câştigător
| Ellenyca a răspuns:

Metalele sunt diferite decat nemetalele. Nemetalul este opusu metalului.Metalele sunt elemente chimice cu proprietăți fizice specifice. Ele sunt bun conducător de căldură și electricitate, ductil și maleabil, și solid la temperatură obișnuită (cu excepția mercurului) Exemplu: Fe, Cu, Ga, Mgetc. Iar nemetalele reprezintă una dintre cele trei categorii de elemente chimice, distinde prin proprietăți de ionizare și legare. Aceste proprietăți au la bază faptul că nemetalele sunt puternic electronegative, câștigând electroni de valență de la alți atomi mai ușor decât îi cedează. Exemplu:C, N, O, S, P, Cl etc.