| doroteea a întrebat:

In clasa a7-a la chimie am invatat care sunt metalele si nemetalele iar eu ma incurc in ele. Imi puteti da va rog 2 liste :una cu metale si una cu nemetale?

Răspuns Câştigător
| claudiu_1345 a răspuns:

Nemetale:
halogeni: Fluor (F), Clor (Cl), Brom (Br), Iod (I), Astatiniu (At)
gaze rare: Heliu (He) Neon (Ne) Argon (Ar) Kripton(Kr) Xenon(Xe) Radon (Rn)
+ elementele: hidrogen (H) carbon (C) azot (N) oxigen (O) fosfor (P) sulf (S) seleniu (Se)
metaloizi:Bor (B) Siliciu (Si) Germaniu (Ge) Arsen (As) Stibiu (Sb) Bismut (Bi) Telur (Te) Poloniu (Po)
metale:
metale alcaline:Lithium, Sodium, Potassium,Rubidium, Caesium, Francium
metale alcalino pamantoase:Beryllium, Magnesium, Calcium
Strontium, Barium, Radium
metale de tranzitie:Zinc, Molybdenum, Cadmium
Scandium, Titanium, Vanadium,Chromium, Manganese, Iron
Cobalt, Nickel, Copper,Yttrium, Zirconium, Niobium
Technetium, Ruthenium, Rhodium,Palladium, Silver, Hafnium
Tantalum, Tungsten, Rhenium,Osmium, Iridium, Platinum
Gold, Mercury, Rutherfordium,Dubnium, Seaborgium, Bohrium,
Hassium, Meitnerium,Darmstadtium, Roentgenium, Copernicium
metale de post tranzitie:Aluminium, Gallium, Indium
Tin, Thallium, Lead, Bismuth,Ununtrium, Ununquadium
Ununpentium, Ununhexium
Lantanide:Lanthanum, Cerium, Praseodymium
Neodymium, Promethium, Samarium,Europium, Gadolinium, Terbium,Dysprosium, Holmium, Erbium,Thulium, Ytterbium, Lutetium
Actinide:Actinium, Thorium, Protactinium,Uranium, Neptunium, Plutonium,Americium, Curium, Berkelium, Californium, Einsteinium, Fermium, Mendelevium, Nobelium, Lawrencium