| TaniaClaudia15 a întrebat:

Vreau sa imi dati o idee, predau la cultura civica lectia "Nevoia de altii". Ce as putea face la aceasta lectie ( lectie de transmitere de noi cunostinte la clasa a 3a ) Mersii

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Uite niste ganduri pe care le poti dezvolta impreuna cu copii.

Pai este simplu: noi oamenii avem nevoie unii de altii.
Poti incuraja copii ca ei sa fie folositori pentru ceilalti oameni, si acum cand sunt mici dar si atunci cand vor fi mari si vor invata o meserie. Iar meseria sa o invete nu pentru bani, ci pentru a fi de folos oamenilor; pentru ca satisfactia se gaseste nu in castigarea banilor, ci in a ne simti ca suntem utili, folositori -si in societate, si acasa, si oriunde ne-am afla.
Caci atunci cand vom simti ca oamenii nu au nevoie de noi, atunci nu vom avea nici o satisfactie, nici place si nici bucurie in tot ce vom face, indiferent daca munca ne este platita bine sau mai putin bine.
Nevoia de altii dezvolta in noi un caracter frumos:
1. ne invata sa oferim celor care sunt in nevoie -si astfel devenim altruisti;
2. ne invata sa primim cand avem nevoie -si astfel nu devenim orgoliosi.
Nevoia de altii ne pastreaza echilibrul de care avem nevoie in viata si nu vom cadea in extreme.

Copii au nevoie de parinti -chiar ii poti intreba asta, si a astepti sa iti raspunda si sa iti spuna si motivele pentru care ei au nevoie de parinti, chiar daca unele va vor face sa zambiti larg (este nevoie de o astfel de atmosfera si nu trebuie omisa sub nici o forma).
Si parintii au nevoie de copii. Ii lasi si aici sa se gandeasca. Chiar daca vei primi putine raspunsuri sau chiar deloc, le poti spune ca parintii au nevoie de copii pentru ca au nevoie de cineva sa iubeasca. Au nevoie de cineva pe care sa iubeasca. Pentru ca dragostea este creativa, si nu este egoista. Pentru ca omul nu traieste pentru el insusi, ci fiecare dintre noi traim pentru ceilalti. Nici medicul nu poate trai pentru el, ci are nevoie un altul daca se imbolnaveste; nici agricultorii si nici zugravii nu pot trai pentru ei insisi, ci ei traiesc pentru toti ceilalti oameni.
Succes!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti da ca exemplu TPU.
Un site unde oricine poate intreba si ii raspund cei care cred ca pot.

Copii trebuie invatati cum- si de la cine sa ceara ajutor, explicatii.
Le poti explica si cum pot ajuta un animal sau un om cu apa, mancare, caldura, daca au nevoie.

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda!
Incaodata, mult succes si in cariera!

| DovleacTurbat a răspuns:

Cum ai ajuns cadru didactic? laughing

| TaniaClaudia15 explică (pentru DovleacTurbat):

Este a doua lectie pe care o predau ....sunt pe clasa a 11 a si fac practica

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ia uite aici "nevoia de altii": https://www.tpu.ro/......ar-nu-mai/
E drept, nu prea e de clasa a treia.