| Ana_Anyka_Dulcika_1988 a întrebat:

:X :X :X. Am de facut un circuit electric pentru ora de maine de fizica. cine imi poate explica cum sa il fac... repe va roooog :X :X :X :X mersiiii moooolt :X :X :X!

Răspuns Câştigător
| QiCKaaTc a răspuns:

Ai nevoie de o baterie, fire de legatura, un beculet sau un motoras.

Conectezi firele de legatura la baterie ( adica le pui unde sunt + si - la bateria... unul intr-un capat si celalalt in celalalt capat ) si sa fie conectat si la bec/motoras si ai un circuit electric, dar cum e in carte asa e:

1. Baterie.
2. Fire de legatura.
3. Beculet sau motoras
4. Íntrerupator.

Conectezi firele de legatura la intrerupator si baterie becul sau motorasul il introduci in intrerupator si gata.

Dar ai nevoie de tot ce-am scris eu mai sus happy

Funda?

2 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Buna vizioneaza acest linc aici gasesti anumite circuite electrice fal cel cu cartofu sigur iei 10 : )) bafta http://www.youtube.com/watch?v=ufoOJfzro2c&feature=fvwrel

| Deeateo a răspuns:

Pai legi 2 capete ale firelor la o baterie si celelalte capete la un bec sau la un motoras ceva.