| muziclive a întrebat:

Hey.....Va rog sa ma ajutati... Puteti sa-mi faceti semnificatia titlului unei opere(adica sa imi exemplificati printr.o opera)
Nu stiu cat de clara am fost, dar daca puteti..va rog din inima.
FUNDA

2 răspunsuri:
| FrateleAndrei a răspuns:

Introducere: În opinia mea,titlul este un element rezumtiv care orientează lectura cititorului,creând un orizont de aşteptare.El anticipează tema/motivele centrale/starea sufletească a autorului.
Cuprins: Din punct de vedere structural, titlul este sintetic (conține un singur element)/analitic(conține un grup de elemente), fiind alcătuit din...şi sugerează...

Din punct de vedere sematic, titlul are sens propriu/figurat.

Explicatia semnelor de punctuatie prezente in titlu.

Relatia dintre titlu şi operă este foarte strânsă, fapt vizibil prin prezența numeroaselor figuri de stil şi imagini artistice ce susțin mesajul operei.(exeple de figuri de stil şi imagini artistice+explicația lor).

Evidențierea elementelor ce fac parte din acelaşi câmp lexical.(dacă au legătură cu titlul).

Incheiere:În concluzie, titlul sugerează...fiind în strânsă legatură cu restul operei.

Sper că te-am ajutat.

| DeniDeee a răspuns:

Opera lirica
Pamantul de Lucian Blaga

Titlul este alcatuit dintr-un substantiv comun articulat, gen neurtu, numar singular. Se constituie in repetitie, deoarece apare de 4 ori in poezie, a 5-a oara fiind luat cu sinonimul "glii". Prin repetarea acestui substantiv autorul doreste sa evidentieze motivul central al poeziei: "pamantul". Aici, pamantul este personificat, caci eul liric asteapta raspunsul la intrebarile sale.