| Sckizia a întrebat:

Cand spunem despre semnificatia titlului unei opere, e gresit daca ne legam si de imagini artistice sau figur de stil?

4 răspunsuri:
| TheSoldier a răspuns:

Pai, este chiar recomandat.

| TnCristinaa a răspuns:

Nu este gresit Cand vorbesti despre semnificatia titlului il analizezi de ex: Zapada saruta intinderile-Este alcatuit din 2 substantive comune si un verb, iar totodata semnifica o personificare
Dupa ce analizezi titlul (din ce e alcatuit) te raportezi la text. spui ca titlul este in concordanta cu textul..in text se vorbeste despre... Intotdeauna trebuie sa te raportezi la text

| HaHaGirl a răspuns (pentru TnCristinaa):

Asta a fost la a 8a la simulari, mi-a ramas in minte, desi habar n-aveam cine e autorul.

| TnCristinaa a răspuns (pentru HaHaGirl):

Da ..eu sunt a8a