| mmerisor a întrebat:

Hey...vreau să incerc sa ma descarc aici e vorba de examenul de azi.
Eu sunt extrem de emotiva și sensibilă la stres de fel si azi nu stiu, ma pierdusem pur si simplu, la un moment dat si am fost puțin neatenta si din pacate am pierdut, chiar daca puteam si stiu deja ca am 6 punte scazute, in rest am facut corect, dar cum totul e subiectiv, imi mai poate scădea la compunerile de la partea de literatură la chestii tip ortografie/exprimare, etc. Va rog... nu știu ce sa fac, plâng de când am ajuns acasă până acum, incât mi s-au umflat ochii de la plans. Mi-e frica ca și părinții mei sunt dezamăgiți. Imi doresc sa iau 9, fiindca o nota sub 9 nu as putea sa o accept mental, m-ar distruge. Mi-e frica ca o sa fac la fel si la matematica, incep sa mă urăsc si mă simt proastă rau. Nu stiu ce am de am greșit asa mult.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca te stresezi degeaba. Daca plangi 3 zile si 3 nopti nota nu se va schimba miraculos, iar raspunsurile nu se vor corecta.Mai bine ti-ai concentra efortul si energia pentru urmatoarele examene.Inteleg ca te consumi mult, insa in acet ritm te imbolnavesti singura din punct de vedere psihic.Si fii sigura ca asta iti va afecta performanta in mod negativ. Daca iti spui etichete negative, e clar ca nu vei reusi.Trebuie sa ai incredere in tine si sa mergi mai departe.E doar un examen.Iar nota aia nu te va distruge, ci tu singura te distrugi cu ganduri extremiste, pe langa presiunea exercitata de parinti.

Aveam o colega care lua numai 9 si 10, iar la evaluarea nationala a clacat pur si simplu din cauza stresului, astfel ca daca imi aduc bine aminte, a luat 6 sau 7 la matematica, desi facea pregatire si avea numai note bune in clasa.Shit happens.Dar asta nu i-a distrus viata.A ajuns colega cu mine la unul din cele mai bune licee din oras, mai vorbeam pe holuri, iar la facultate a fost sefa de promotie, la medicina.

Deci tine-ti capul sus si keep calm.Succes!

| 120bulevard a răspuns:

Astea-s doar copilarisme puerile, cand o sa ajungi la BAC o sa iti dai seama ca examenul e doar o apa de caini fara valoare si te-ai stresat degeaba, dar, cand o sa ajungi la facultate o sa te rogi pentru sfantul 5, HA HAAAA PUSTIULEEEE, TE VAD EU PESTE 5 ANI

| Musca88 a răspuns:

Si ce ma, te oftici?

| Maria_Vaduva_1984 a răspuns:

Draga mea, calmează.te.Si eu am un copil car astăzi a dat EN la română și dacă din păcate va lua nota mica, ce sa-i fac să i tai capul? Logic că nu.A picat în februarie la colegiul militar, la proba psihologica și știi ce i.am spus? Hai acasă puiule, dumnezeu are un plan mai frumos pentru tine, nu e capăt de lume aici.Din ceea ce deduc eu, și scuza.ma dacă greșesc, tu înveți de frica părinților.Tu nu pe ei trebuie să.i mulțumești ci pe tine și ai să spui:pai da dar părinții au făcut sacrificii, au plătit meditații, etc.Si eu am plătit meditații însă emoțiile sunt mai presus de toate și un pic de presiune din partea părinților în privința ta.Fii calma, trage aer in piept, calmează.te, și cât se poate atât se poate.Aaa și nu uita că după 6 luni, poate și mai repede poți cere transferul la liceul dorit indiferent că ai luat nota mare la EN sau nu.