| Stella66 a întrebat:

Hey! Vreau sa merg la Facultatea de sociologie și asistență socială. Care e diferenta dintre sociologie și resurse umane? Care e mai căutată? Unde te poti angaja?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/sociologie

sociologia e o stiinta mai mult teoretica, iar din experienta mea (chiar unii aici pe TPU) cand aud de sociolog imi aduc aminte de nustiucare, care a spus ca in al doilea razboi mondial nu au murit destui oameni ca sa se ajunga la nustiuce prag statistic... angry

resurse umane e o versiune mult mai limitata, insa mult mai practica si se ocupa cu potrivirea oamenilor intr-o firma/companie mare la foarte mare (oamenii din resp. firma sa mentina o atmosfera generala placuta, profesionala si cu dorinta de a progresa, sa nu se certe, sa nu se MANANCE INTRE EI... lucru care se practica in foarte multe locuri, cum ar fi la profesori, la doctori, etc.)

| adryang78 a răspuns:

Sfatul meu este să mergi pe resurse umane. Găsești mult mai ușor de lucru și chiar îți poți face o firmă, piața muncii este foarte activă, iar ca inspector de resurse umane vei avea numai de câștigat, mai ales dacă îți cunoști meseria și oferi servicii de calitate.
Succes!

| ConnorRK800 a răspuns:

Nu este nimic suprinzator dar, nu exista nicio diferenta intre cele doua specializari. Dimpotriva, au ceva foarte "special" in comun: cu ambele specializari exista o posibilitate ampla de a ajunge somer. Toate facultatile cu profil uman (psihologie, drept, stiinte politice, relatii internationale, etc.) scot foarte multi someri, numarul somerilor fiind mai > decat numarul celor care lucreaza in domeniu. Daca nu urmezi o facultate cu un profil STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), mai bine zis "tehnic", sau inveti o meserie tehnica (sudor, instalator, mecanic, electrician) foarte ceruta pe piata muncii, atunci, iti irosesti timpul si banii.

| Yurisa a răspuns (pentru ConnorRK800):

Someri multi sunt si in domeniul ingineriei si tehnicii dentare spre exemplu. So here's that.

Recomand resurse umane, nu sociologie