| Iony_Ionela_1997 a întrebat:

Heyy! Imi puteti spune si mie informatii despre planul Barbarossa?

Răspuns Câştigător
| IQ156 a răspuns:

"Operatiunea Barbarossa" consta in invazia Uniunii Sovietice de catre Germania,aceasta fiind cea mai mare si importanta invazie in istoria razboiului.
Invazia fost una de tip "blitzcrieg",cea a unui razboi fulger. Operatiunea a avut un anumit succes pana la asediul Stalingradului, unde armata germana a fost invinsa de Armata Rosie, acest lucru fiind momentul de cotitura a celui de al doilea Razboi Mondial.
Dupa asediu, Armata Rosie a trecut la contra-atac si au reusit sa ajunga in Berlin in 1945, cand Germania cedeaza si pierde razboiul.

1 răspuns: