| kh1ss a întrebat:

Hi! tocmai am citit o scrisoare pe blogul lui tudor chirila... si ma gandeam care este parerea voastra despre educatia din ziua de astazi, si cum credeti ca am putea convinge copii sa citeasca mai multe carti si sa mai lase tv`ul... app... daca vreti sa cititi si voi scrisoarea... http://tudorchirila.blogspot.com/2009/03/scrisoare-catre -liceeni.html...

Răspuns Câştigător
| dreamfall a răspuns:

Mda... va zic eu care`i treaba... copii isi cauta un model... majoritatea il iau pe ala lu bruce lee vandam sau de astia contemporani stil jiji becali sau mai stiu eu cine... atata timp cat copii nu vad la parinti macar o mica inclinatie spre literatura, sunt un caz pierdut... parintii trebuie sa le ¨insufle¨ copiilor dragostea de a citi... pai daca eu o vedeam pe mama cu nasu`n agatha christie credeti ca eu mai citeam bibliografia de liceu? ei as! ma interesa mai mult hercule poirot, sherlock holmes si cateodata filozofie, ca aia citea tata, asa ca eu zic ca in 90% din cazuri totul pleaca de la parinti... pai daca parintii se uita la telenovele... sa nu credeti ca, copiii au sa inceapa sa citeasca, ¨Kant¨ ca or vazut ei ca babacii stau cu ochii la fernando si esmeralda...

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Stiu la ce scrisoare te referi: la cea in care spune el ca voi puteti, timpul nostru a trecut, e timpul vostru, puteti schimba ceva bla bla bla?! Mie imi place tudor chirila, insa am o problema cu modul in care se leapada, galant, de responsabilitati. Iti dai seama, la 30 si ceva de ani, vremea lui a trecut, hai sa spunem ca viitorul e al copiilor, ca sa ne spalam mainile de orice. Boooo! E foarte usor sa spui asta si oricine are un copil poate gandi : el e viitorul, sa dea domnul sa aiba parte de o lume mai buna, dar hellooo! lumea asta mai buna nu apare singura. Viitorul e asta pe care il traim acum. Asa cum il facem, asa il avem. Nu copiii nostri, nu copiii copiilor nostri. Noi. Asa ca sa lase vrajeala, ca nu ma convinge, sa puna mana si sa schimbe el ceva, ca eu sunt satula de genii cocosate de nimicnicia lor, care se plang de cat de rea e lumea, dar nu fac nimic sa o schimbe. Lasa, or sa faca peste 20 de ani copiii lui tudor chirila, cum fac azi copiii despre care parintii nostri credeau (sperau) ca vor schimba viitorul.

| TipulVerde a răspuns:

Tudor Chirila e un ipocrit si un prefacut, simpla lui existenta distruge orice notiune de Vama... nu-l mai ascultati pe Tudor Chirila, ascultati Vama Veche, dar nu pe Chirila... NU este si nici nu a fost nici macar o fractiune din ceea ce pretinde el ca reprezinta si, chipurile apara... M-am saturat de el...

| kh1ss explică:

Hm... nu stiu de ce nu merge... o poti asculta pe youtube... http://www.youtube.com/watch?v=md6HPoCigJg

| kh1ss explică:

Da m`am uitat si ieri a fost la mine in liceu o campanie cu educatia... si cu lipsa cartilor din viata adolescentilor...

| DiMoDi a răspuns:

Sunt de aceeaşi părere cu dreamfall... dragostea pentru citit se insuflă în familie... cu observaţia că si romanele poliţiste îţi pot fi de folos: nu sunt doar o lectură facilă, relaxantă, dar îţi antrenează spiritul de observaţie şi de analizăhappy

| AllenTJ a răspuns:

Te-ai uitat si tu pe protv tongue

| guralivul a răspuns:

Nu e corct linkul pentru ca imi spune ca nu este acest link

| guralivul a răspuns:

Am dat de ea si o s-o citesc

| us3r a răspuns:

Ar citi ei ...numai k informatia li se da gata prelucrata, incat ei nu mai au nevoie sa citesca pentru a se informa...

dar totusi sunt cativa care citesc...eu cunosc cativa de la mine din clasa

catorva le palce mai mult sa citesca carti care le atrac atentia, decat cartiile care sunt obligatorii la liceu ...si aceasat este un lucru bun, paan la urma orice carte este bine citata, pentru ca fiecare te invata cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate rezumatele cartilor, cartile mai subtirele ar putea tenta copii, ambianta placuta si subiect foarte interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa inveti un adolescent sa citeasca. E usor insa sa inveti un copil cu aceste deprinderi. Daca are la indemana carti potrivite, vede ca asta e una din placerile parintilor si este ajutat, la varste mici (i se citeste cand inca nu stie, citeste impreuna cu un parinte, in clasa I), isi va forma deprinderea cititului.
In adolescenta... daca n-au vazut in familie acest obicei pana atunci si pe parinti ii apuca "febra cititului", va trage imediat concluzia: parintii sunt IPOCRITI

| SweetMinion a răspuns:

Am citit-o

| Ioonela a răspuns:

Nu am nevoie de raspunsul tau stupid daca nu stii care e id lui Dony

| byabb a răspuns:

Poi...sa fim seriosi... ce copil ar mai vrea sa citeasca o data ce are o alta lume pe internet? intr-un fel parintii sunt cei mai vinovati, k daca ii invatau de mici sa respecte, sa asculte etc... ar fi fost cu totul alceva...happy