| GiulianoSenior a întrebat:

Http://grupelemet.blogspot.ro/ Cati din ROMANIA cred in DUMNEZEU? Un procentaj?

1 răspuns:
| Hinata1999 a răspuns:

În ceea ce privește investigarea religiozității, accentul s-a pus pe credințele şi pe practicile religioase. Conform cercetării, s-au indicat niveluri de credință şi practică religioasă relativ ridicate în rândul populației României. Un procent de 95% dintre români cred în Dumnezeu şi un procent apropiat (88%) cred în puterea rugăciunii. Cu privire la biserică, românii percep în mai mică măsură biserica în calitatea ei de corp spiritual şi mai mult ca pe un loc de practicare a religiei; un loc intramundan, mai mult decât o unitate de credință.

În final, populația României tinde să acorde, în general, o importanță crescută religiei.