| Ilie_Adina_1979 a întrebat:

Îmi calculați și mie media generala ca nu știu am note 9, 9, 10 și 6 teza
Dau funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Formula e urmatoarea:
Media notelor se înmulțește cu 3, rezulatul se adună cu teza și totul se împarte la 4.
3M(media) + T(teza): 4=
3 X 9, 33 (media notelor)= 27, 99 + 6 (teza)= 33, 99 : 4= 8, 50 (se va rotunji la 9, în favoarea elevului)
Deci, vei avea media 9!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu ți-aș da nouă dar unii ar zic că media e 8, 49 și că rămâne 8

| bwb a răspuns:

A+b+c/3=x x+teza/2= media
9+9+10=28/3=9.33+6=15.33/2=7.66

| floresdemayo a răspuns (pentru bwb):

Ai greșit formula.
A+b+c/3= x (media notelor)
x ori 3 + teza/4= media finală (rotunjită)

| bwb a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu am gresit decat la modul in care am pus problema, pe vremea mea asa se calcula. L-am intrebat pe fiu meu si acum este asa cum ai spus tu. Eu am terminat liceul in 1975 si regula era asa:
Media trimestriala a fiecarui obiect se stabilea astfel: se calcula media aritme-tica a notelor obtinute la raspunsurile orale, la lucrarile scrise de control curente (extemporale) si la probele practice. La obiectele unde se dau lucrari scrise de control trimestriale (teze), media obtinuta la oral se aduna cu nota de la teza si se imparte la doi. Aceasta medie trimestriala trebuie sa fie un numar intreg. Fractiunile de 50 si peste 50 de sutimi se rotunjesc spre nota mai mare, iar cele sub 50 de sutimi se rotunjesc spre nota mai mi-ca.

| XeNoNAG a răspuns:

7,875

| floresdemayo a răspuns (pentru XeNoNAG):

Tu ce formulă ai folosit?

| XeNoNAG a răspuns (pentru floresdemayo):

Media notelor din oral ×3 + teza, totul impartit la 4

| floresdemayo a răspuns (pentru XeNoNAG):

Formula e bună, dar nu ai știut s-o aplici.

| Ilie_Adina_1979 explică:

Și la matematica dacă am 9, 10, 6 și la teza 7 ce medie am