| Miranda27 a întrebat:

Imi da cineva un text (un fragment dintr-o poveste cunoscuta) care sa aiba mai multe verbe la mai multe moduri si timpuri - nu conteaza ce text ca maine am teza si vreau sa incerc sa le analizez verbele din text (modul si timpul) si daca puteti sa scrieti si autorul si titlul- sunt in clasa a 6 -awinking apropo asta nu este pentru tema - vreau doar sa ma pregatesc pentru teza. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AdaRuxAndRA a răspuns:

Nuştiu daca este bun, dar sper sa meargă.
Era mulţumit conu Dinu că putea dezvălui comorile moşiei sale. In adevăr, în fund, pe o vâlcica singuratică, o turmă de dropii sta tăbărâta, parcă ar fi fost o turmă de oi. Dragostea de singurătate, atât de neţărmurită la mai toţi vânătorii, umplea pieptul tânărului de un nespus sentiment de libertate, de recunoastere de sine, sentiment care în lumea populară se pierde sau se preface în egoism. El tacu, rătăcindu-şi minteain dungile străvezii ale orizonului.
Duiliu Zamfirescu, Viaţa la ţară
Sper sa fie bun textul l-am selectat dintr-o culegere de limba română.
Bafta la teză! Să te concentrezi!

3 răspunsuri:
| Ky4 a răspuns:

Uite aici! ''Acesta și-a întins capul cu botul mic, catifelat și umed, pe spatele mamei lui, și, cu ochii închiși, se lasă dezmierdat. Căprioara îl linge, și limba ei subțire culcă ușor blana moale, mătăsoasă a iedului.'' Funda?

| katerineA a răspuns:

Fata babei si fata mosneagului de creanga

| Georgy_Georgy_1999 a răspuns:

laughing nu stii omg laughing