| anonim_4396 a întrebat:

Imi dati si mie exemple de materiale prime?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Exemple de materii prime: petrol, lemn, fier, aluminiu, in, bumbac, nisip, etc. Este o mare diferenta intre materii prime si materiale. Ex materiale: materiale de constructii - var, ciment, vopsea, azbest, etc.

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Oirce minereu,carbuni,fier,cereale, petrol, aluminiu...

| laviniaB a răspuns:

MATERIILE PRIME VEGETALE:
1. Cereale
2. Leguminoase pentru boabe
3. Legume
4.Fructe
5.Plante aromatice si radacinoase

| AnaMariaRo a răspuns:

Adica materii prime:

fier, carbune, orice minereu, bumbac... sunt o sumedenie. te gandesti la produsul finit si din ce este el facut. De exemplu benzina este distilata din titei (petrol) deci titeiul este materie prima la obtinerea benzinei etc.

| siller a răspuns:

Lemn, sticla, orice din care mai apoi se face ceva ce ajuta la viata oamenilor happy