| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Dați exemple de resurse materiale și nemateriale.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pai, imaterial este una și aceeași cu nematerial,deci da.
Resursa materială poate fi și corpul tau,însă nu este o resursa economică neapărat sau casa ta,este o resursa materială,însă nu este și economică,cu condiția să nu o faci pensiune happy
E și nu e,cum ziceam mai sus. Unele resurse materiale pot fi și economice,iar unele resurse economice(energia eoliana și fotovoltaică) nu sunt și resurse materiale, ci nemateriale.
Nematerial poate fi doar timpul, banii sunt materiali, deoarece ii ai in portofel, ii ai efectiv și îi vezi.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Aici nu e site de teme.

| Hyperion7 a răspuns:

Resurse materiale
Păduri
Râuri/lacuri/iazuri
Resurse subterane(cărbune, ape termale, plutoniu etc)
Și tot ce te înconjoară

Resurse imateriale
Aer
Căldura solară
Lumina solară

| Lucaaragiale23 explică (pentru Hyperion7):

I materiale nu sunt alea ne materiale?
Care e diferența dintre resurse materiale vs economice și resurse ne materiale vs ne economice
E același lucru?
Ne materiale sunt si : banii, timpul etc?

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Vezi ca vor tot aparea copii care vor sa-si faca temele. laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Iartă-l de data asta

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Cand esti in top trebuie sa respecti regulamentul. :))

https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Știi,daca e sa o luam așa, sunt multi utilizatori în top care cam încalcă regulamentul pe bune, in plus, nu l-am încălcat sub nicio forma eu, ci băiatul că a postat întrebareawinking
Eu doar i-am răspuns.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Exista butonul de report. Daca oamenii nu zic nimic tocmai fiindca au impresia ca nu se schimba nimic, lucrurile vor ramane la fel.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Așa e, dar totuși, ce-ti mai place să mă tragi de urechicrying
PS. poate vrea să devină viitor filosof, de unde să știu eu?crying

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Pai, imaterial este una și aceeași cu nematerial,deci da.
Resursa materială poate fi și corpul tau,însă nu este o resursa economică neapărat sau casa ta,este o resursa materială,însă nu este și economică,cu condiția să nu o faci pensiune happy
E și nu e,cum ziceam mai sus. Unele resurse materiale pot fi și economice,iar unele resurse economice(energia eoliana și fotovoltaică) nu sunt și resurse materiale, ci nemateriale.
Nematerial poate fi doar timpul, banii sunt materiali, deoarece ii ai in portofel, ii ai efectiv și îi vezi.

| Corina3434 a răspuns:

Ai vrut sa spui imateriale nu ne materiale.
Ia cartea Economia invizibilului a Doamnei Doctor Inginer Cristina Cristureanu.