| Udndiems9274 a întrebat:

Îmi explica si mie cineva de ce în unele cuvinte din engleza se schimbă literele de exemplu,,come" cu,, came" se poate schimba la orice cuvant sau doar la unele? Si se schimba doar litera o?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu-ti faci lectiile pe aici! Nu este voie.

| sabin89 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu are cum să fie temă o chestie ca asta.

| Salontanul a răspuns (pentru sabin89):

Normal ca nu este tema! Cred ca il intreaba la intrarea Mall! Asa auzisem si eu. La Lidl inca n-au inceput! laughing

| sabin89 a răspuns:

Şi la noi se schimbă forma unui verb în funcţie de timp. Spunem "eu merg", apoi "eu am mers", "eu mergeam" etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numește conjugare și se întâmplă în orice limbă.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Came" e trecutul de la verbul "to come". Bine că mi-ai amintit, îmi fac tema la engleză! laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Don't forget, use condom when you "came"hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia la cunoștință despre lista verbelor neregulate.

| Strwberrs a răspuns:

Pai, e vorba de timpul trecut.