| Daniel_Avadanei_1996 a întrebat:

Imi explica si mie cineva diferenta dintre aranjamente si combinari si cand se folosesc fiecare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti dau un exemplu :
Se apropie 1 martie, asa-i?
Imagineaza-ti ca mama ta/profesoara, etc primesc multe, multe martisoare.
Ea vrea sa poarte cate 3 martisoare in fiecare zi, din cele 5 lucratoare. Deci vo avea combinari de 5 luate cate trei.
Dar conteaza si care martisor poarta. In total avem 5 * 3 = 15 martisoare in total. Deci poate sa isi aranjeze martisoarele intr-o multime de feluri, pentru ca fiecare din cele 15 martisoare sunt diferite => aranjamente de 15 luate cate 3.

Deci ea poate sa isi aranjeze orfinea martisoarelor purtate cate 3 intr-o zi de - aranjamente de 15 luate cate 3 - ori. Iar combinari, poate sa combina mrtisoarele de atatea ori - combinari de 5 luate cate trei, insa aici nu mai conteaza si cum le aranjam. Ori pentru doamne, aranjamentul este mult mai important.
Combinarile au o valoare mai mica decat aranjamentele, cum e si in acest caz, daca se aplica la acceasi ''situatie'' ca sa zic asa.