| SilentDark a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Habar nu am la matematica cand sa folosesc combinari, aranjamente sau permutari in probleme. Oricat ma stradui, nu pot gasi diferenta.

Spre exemplu: Un tren are 10 vagoane. In cate feluri pot fi aranjate vagoanele?

Eu aici am luat-o prin inlaturare. Daca as face cu aranjamente sau combinari ar da un numar foarte mic asa ca am folosit permutarile, insa la alte tipuri de probleme nu stiu ce sa folosesc.

2 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Incearca sa folosesti numere mici si sa intelegi din punct de vedere logic ce inseamna permutari, combinatii, aranjamente. Mai citeste si definitia lor, ia -o incet ca o s-o scoti la capatwinking

| fatanr1 a răspuns:

Pot fi aranjate in.9+8+7+6+5+4+3+2=44 moduri