| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva va rog mult mult mult cum se fac transformarile, adica din metru in milimetru sau din centimetru in hectometru si tot asa...va rog frumos am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Inutzza, fii atenta:
1 km = 10 hm = 100 dam = 1 000 m = 10 000 dm = 100 000 cm = 1 000 000 mm.
Din cm in hm este in felul urmator:
1 cm = 0, 1 dm = 0, 01 m = 0, 001 dam = 0, 0001 hm.

4 răspunsuri:
| yasana a răspuns:

Http://matematicaesimpla.com/multiplii-si-submultiplii-metrului/
cand cobori scara inmultesti, cand urci scara imparti... fundita?

| SimonaL a răspuns:

Submultipli metrului:dm,cm, mm
multipli metrului: dam, hm, km

incearca sa iti faci o scara. metrul fiind in mijlocul celor 2 mentionate mai sus.:d cum urci imparti la 10. de ex: daca ai un metru, normal ca. km va avea o valoare mai mica, iar cand cobori inmulteti cu 10

| Popescu_Lucica_1996 a răspuns:

Cobor: inmultesc
urc: impartesc