| slimsshady a întrebat:

Imi poate da cineva exemple de trasaturi de caracter in baza teoriei lui G.W. Allport? Le tot caut pe net dar nu gasesc gen secundare, primare, etc, etc
P.S. Am nevoie la bac la psihologie, daca stie cineva sa detalieze un pic apreciez, multumesc.

1 răspuns:
| aadriana1111 a răspuns:

A) Trasaturi cardinale, au un caracter general si influenteaza puternic toate aspectele vietii individului. Ele domina viata acestuia (exemplu: sovinism, sadism).
Allport le denumeste ca fiind un fel de pasiuni care guverneaza existenta individului.

b) Trasaturi centrale: sunt trasaturi pe care le poseda fiecare individ in numar redus (intre 5 si 10). Ele descriu comportamentul unui individ (sunt cele care se trec intr-
o caracterizare).

c) Trasaturi secundare: sunt mai putin evidente (de regula, spune Allport, le cunosc doar prietenii apropiati)