| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niște explicații in ceea ce privește teoria lui Gordon Allport cu trasaturile cardinale si cele principale. Urmeaza sa dau bacul la psihologie si nu inteleg ce ar trebui sa scriu la un exercițiu de genul.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cele cardinale sunt cele care definesc persoana, daca o persoana are o trasatura cardinala o sa te gandesti al trasatura aia cand te gandesti la persoana respectiva. Daca ai un prieten care e amuzant, sau foarte sincer.

Cele centale sunt celelalte 5-10 pe care le-ai folosi sa descri omul raspectiv, nu-s la fel de dominante ca cele cardinale dar tot se regasesc intr-o masura mai mare si modeleaza personalitatea omului respectiv.

Cele secondare sunt ca niste preferinte care pot sa apara dor in anumite circumstante.

Acum, teoria asta e proasta si exact asta e motivul pentru care nu o intelegi, era ok la vremea ai dar acum pentru personalitate te referi strict la big 5.